Jak powołać spadkobiercę?

Na blogu mogliście już przeczytać o tym, jakie są rodzaje testamentów i jak je sporządzić. Wpis na ten temat dostępny jest tutaj. W dzisiejszym wpisie będzie o tym, co napisać w testamencie, aby jak najlepiej rozporządzić majątkiem.

Co napisać w testamencie?

Co do zasady w testamencie można napisać wszystko. Przy testamencie napisanym własnoręcznie nie trzeba zachowywać szczególnych formułek albo używać konkretnych zwrotów. Nie musimy podawać dokładnych danych osób, które chcemy powołać na spadkobierców, wpisywać ich numerów PESEL czy adresów. Ważne, żeby nie było wątpliwości, kogo mamy na myśli.

Testator ma dużą swobodę tworząc testament. Im jednak czytelniej sporządzimy testament, tym mniej problemów będą mieli nasi spadkobiercy.

Jedna osoba czy kilka?

Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób.

Powołując do spadku kilka osób warto wskazać, w jakich udziałach mają dziedziczyć. Jeżeli tego nie zrobimy, dziedziczyć będą w częściach równych.

Wymieniać przedmioty czy udziały?

Ostatnio w swojej praktyce zawodowej spotkałam się z testamentem, gdzie spadkobierca precyzyjnie rozdzielał cały swój majątek. Z taką praktyką często można się spotkać na filmach: „dom daje córce, gospodarstwo synowi, a samochód wnuczce”. Czy tak można pisać? Jak najbardziej. Czy jest to korzystne rozporządzenie? Niekoniecznie.

Zasadą jest, że spadek dziedziczy się w częściach. Części te określane są zazwyczaj ułamkiem zwykłym. Jest to ważne o tyle, że w spadku dziedziczy się nie tylko aktywa, ale i długi. Określenie części spadku pozwala oznaczyć, w jakiej części odpowiadamy za długi.

Dodatkowo w dniu śmierci nie musimy już mieć tych samych przedmiotów, które wypisaliśmy w testamencie. Możemy w międzyczasie nabyć też nowe składniki majątku, które przecież też wejdą do spadku. Dlatego ważne jest określenie udziałów, aby móc podzielić cały pozostały po zmarłym majątek.

W sytuacji, gdy spadkodawca rozdaje w testamencie wszystkie składniki majątku, a nie określa części spadku, te części będzie musiał określić sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Będzie to wiązało się z tym, że będzie trzeba wycenić wszystkie wskazane w testamencie składniki majątku, a następnie ustalać, komu przysługuje jaka część spadku.

Przykładowo, jeśli w testamencie napiszemy, że dom dajemy synowi a samochód córce, to sąd będzie musiał wycenić te składniki. Jeśli okaże się, że dom jest wart 500.000 zł, a samochód 100.000 zł, to syn nabędzie spadek w 5/6 części, a córka w 1/6 części spadku.

Im więcej przedmiotów wypiszemy, tym postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku będzie bardziej skomplikowane. Będzie dłużej i drożej. Finalnie i tak nikt nie otrzyma wskazanej w testamencie rzeczy na wyłączną własność, a jedynie udziały w niej.

Dodatkową trudnością będzie też to, że wartości będą określane na dzień sporządzania testamentu.

Co to jest zapis?

Jeśli zależy nam na tym, aby jednak konkretna nasza rzecz trafiła do konkretnej osoby, możemy zrobić zapis zwykły. Istotą zapisu zwykłego jest to, że spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Wskazana przez nas osoba nie stanie się automatycznie właścicielem danej rzeczy, ale będzie mogła żądać od spadkobierców wydania jej tej rzeczy.

Aby wskazana przez nas osoba od razu stała się właścicielem danej rzeczy, trzeba byłoby zrobić zapis windykacyjny. Można go jednak zrobić tylko w testamencie w formie aktu notarialnego.

Poprawne sporządzenie testamentu pozwoli nie tylko zabezpieczyć nasz majątek na wypadek śmierci, ale uchroni naszych bliskich od dodatkowych problemów. Dlatego przed jego sporządzeniem warto zasięgnąć porady specjalisty.

Aby uzyskać pomoc w sporządzeniu testamentu albo żeby uzyskać dodatkowe informacje, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *