Bardzo często spotykam się z sytuacją, gdy na pytanie o wyrok słyszę „ale ja nic nie dostałem” lub „ale sąd mi nic nie przysłał”. Powszechnie utarło się przekonanie, że sądy przysyłają wyroki do domu. Nic bardziej mylnego.
Kiedy sąd karny wysyła wyrok?
Sąd karny wysyła z urzędu wyroki nakazowe. O tym, kiedy wydawany jest wyrok nakazowy i co z nim zrobić, można przeczytać tutaj.
Gdy postępowanie odbywało się normalnie, były wyznaczane rozprawy i toczyło się postępowanie dowodowe, to sąd nie wyśle nam wyroku.
Jeżeli chcemy otrzymać odpis wyroku, musimy złożyć do sądu wniosek.
Jeżeli nie zgadzamy się z treścią wyroku i chcemy go zaskarżyć, musimy wcześniej złożyć wniosek o uzasadnienie. Termin na złożenie wniosku o uzasadnienie liczy się od dnia ogłoszenia wyroku.
Nie musimy być obecni na ogłoszeniu wyroku. Nie możemy jednak przegapić tego momentu. W naszym interesie jest dowiedzieć się, jaka jest treść wyroku.
Jedyna sytuacja, kiedy sąd doręcza wyrok z urzędu, dotyczy oskarżonego pozbawionego wolności, który nie ma obrońcy i który złożył wniosek o doprowadzenie go na rozprawę, na której miał być ogłoszony wyrok, a mimo to nie był na niej obecny. Wówczas termin do złożenia wniosku o uzasadnienie biegnie od doręczenia wyroku a nie ogłoszenia.
Kiedy sąd cywilny wysyła wyrok?
Sądy cywilne z urzędu wysyłają nakazy zapłaty. Podobnie jak sądy karne, nie wysyłają jednak wyroków.
Jedynym wyjątkiem są wyroki zaoczne.
Sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew. Przyjmuje wówczas za prawdziwe twierdzenia powoda o faktach zawarte w pozwie lub pismach procesowych. Sąd może wydać wyrok zaoczny również na rozprawie, jeżeli pozwany nie stawił się na tę rozprawę, albo mimo stawienia się nie bierze w niej udziału.
Wyrok zaoczny doręcza obu stronom. Pozwany, który otrzymał taki wyrok, może w ciągu dwóch tygodni złożyć sprzeciw.
W pozostałych przypadkach sądy cywilne nie wysyłają wyroków. Podobnie jak w sprawach karnych, jeżeli chcemy dostać odpis wyroku, musimy złożyć do sądu wniosek.
Jeżeli nie zgadzamy się z wyrokiem, termin na jego zaskarżenie, tak jak w sprawach karnych, biegnie od ogłoszenia wyroku. Należy pamiętać tylko, że w przeciwieństwie do spraw karnych, w sprawach cywilnych wniosek o uzasadnienie podlega opłacie 100 zł.
Mam pytanie na portalu gov 26.10.2022 został wyrok zaoczny wydany. Jest 16.11 a wyrok jeszcze do mnie nie przyszedł pocztą.
Czasami sądy mają opóźnienie z wysyłaniem pism. Ewentualnie może Pan zadzwonić do sądu i się zapytać, czy wyrok już był wysłany.
W lutym br. Został ogłoszony wyrok. Na początku maja złożyłam wniosek o wydanie odposu z wyroku. Do tej pory kilka wizyt osobistych w sądzie, kilkadziesiąt telefonów których nikt nie odbiera i nie mogę uzyskać odpisu i brak konkretnej informacji w tym zakresie. Czy jest podstawą prawna obowiązkowego terminu wydania dokumentu? Co dalej robić ?
Proszę zgłosić sprawę do prezesa sądu.
Dzień dobry.
Mam takie pytanie co mogę zrobić jeżeli w dniu 08.05. zapadł wyrok ja natomiast dnia 07.05.zostalem skierowany do szpitala a na rozprawę nie stawił się mój adwokat (po prostu mnie oszukal) po powrocie że szpitala odebrałem pismo że zdjeto mi dozór bo sprawa się zakończyła tego samego dnia wysłałem wniosek o uzasadnienie wyroku niestety Sąd odmówił mi twierdząc że nie dotrzymałem terminu. Co mogę zrobić?
W takiej sytuacji trzeba było składać wniosek o przywrócenie terminu. Trudno mi jednak coś więcej powiedzieć nie znając akt oraz sytuacji. Najlepiej tą sytuację wyjaśnić ze swoim adwokatem. Ewentualnie proszę o bezpośredni kontakt mailowy lub telefoniczny celem umówienia porady prawnej.
Dzień dobry,
Na komisariacie policji złożyłam zawiadomienie o kradzieży danych osobowych i zarejestrowania na moje dane osobowe karty SIM Policja umorzyła postępowanie wobec mnie ale ktoś na moje dane na portalu olx wystawił ogłoszenia na wynajem apartamentów i w ten sposób oszukał ludzi ja korzyści nie miałam żadnych bo nie ja to zrobiłam i niestety miałam sprawę związku z tą sprawą i zapadł wyrok skazujący mnie na 7 miesięcy pozbawienia wolności i nic nie wiedziałam o tym że mam wyrok skazujący dowiedziałam się w dniu kiedy wchodziłam do pracy bo mnie zatrzymała policja i mi powiedzieli bo nie dostałam wyroku sądu do domu.
Jeżeli został wydany wyrok łączny kiedy go widzi adwokat w systemie
Jeśli pytanie dotyczy Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych, to obrońca ustanowiony w sprawie o wyrok łączny może zapoznać się z wyrokiem po umieszczeniu go w tym portalu. Dokumenty zazwyczaj są widoczne dla stron na drugi dzień po ich umieszczeniu. To kiedy wyrok pojawi się w systemie, zależne jest już od pracowników sądu.