Odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą znacząco wpłynąć na wartość nieruchomości. W poprzednim wpisie dostępnym tutaj, pisaliśmy o sytuacji, gdy wartość nieruchomości wzrasta. Często zdarza się jednak, że po uchwaleniu nowego planu działka traci na atrakcyjności, a jej właściciel ponosi straty finansowe. W takim przypadku istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Jakie warunki trzeba spełnić i jak wygląda procedura dochodzenia roszczeń? Odpowiadam w poniższym artykule.

Kiedy przysługuje odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości?

Zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości może domagać się odszkodowania, jeśli na skutek uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego:

  • zmniejszyła się wartość jego nieruchomości,
  • zostało ograniczone jej dotychczasowe przeznaczenie lub możliwości zabudowy,
  • właściciel nie może wykorzystać nieruchomości w sposób, w jaki planował przed zmianą.

Jak uzyskać odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości?

Aby skutecznie dochodzić odszkodowania, należy:

  1. Złożyć wniosek do gminy – wniosek powinien zawierać uzasadnienie oraz wycenę sporządzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.
  2. Udowodnić szkodę – kluczowe jest wykazanie, że zmiana miejscowego planu faktycznie doprowadziła do spadku wartości nieruchomości.
  3. Negocjować z gminą – w wielu przypadkach możliwe jest osiągnięcie porozumienia na etapie postępowania administracyjnego.
  4. Skierować sprawę do sądu – jeśli gmina odrzuci wniosek lub zaproponuje niesatysfakcjonujące odszkodowanie, właściciel może wystąpić na drogę sądową.

Ile można uzyskać?

Wysokość odszkodowania zależy od stopnia spadku wartości nieruchomości, który określa rzeczoznawca majątkowy. Gmina może wypłacić odszkodowanie w formie pieniężnej lub zaproponować nieruchomość zamienną.

Czy są inne roszczenia niż odszkodowanie?

Odszkodowanie nie jest jedyną opcją w przypadku spadku wartości nieruchomości. Możemy również wystąpić do gminy z żądaniem wykupienia nieruchomości lub jej części.

Oprócz tego gmina może nam zaproponować nieruchomość zamienną. Wówczas zamiast odszkodowania można zawrzeć umowę zamiany nieruchomości.

Termin na dochodzenie roszczeń

Zgodnie z przepisami, właściciel ma 5 lat od dnia wejścia w życie nowego planu miejscowego na dochodzenie roszczeń. Po tym okresie prawo do odszkodowania wygasa.

Gmina ma natomiast 6 miesięcy na realizację naszych żądać, chyba że strony umówią się inaczej. W przypadku opóźnienia w wypłacie odszkodowania lub wykupie nieruchomości właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości przysługują odsetki ustawowe za opóźnienie.

Podsumowanie

Jeśli na skutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wartość Twojej nieruchomości spadła, warto rozważyć dochodzenie odszkodowania. Możesz też domagać się wykupu nieruchomości lub przyznania nieruchomości zamiennej. Kluczowe jest zgromadzenie odpowiednich dowodów i złożenie wniosku w terminie.


Aby uzyskać pomoc prawną lub żeby uzyskać dodatkowe informacje, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *